Poradnictwo genetyczne u kobiet w ciąży – dr n. med. Piotr Magnowski ginekolog-onkolog, Tarnowo Podgórne

Poradnictwo genetyczne u kobiet w ciąży – dr n. med. Piotr Magnowski ginekolog-onkolog, Tarnowo Podgórne

Zachorowanie na nowotwór złośliwy we wczesnym wieku stanowi powszechnie uznane wskazanie do konsultacji genetycznej. A zatem większość pacjentek, u których rozpoznano nowotwór w czasie ciąży, ma wskazania do poradnictwa genetycznego i laboratoryjnej diagnostyki genetycznej. Wyjątkiem od tej reguły są zachorowania na płaskonabłonkowego raka szyjki macicy, wywoływane przez zakażenie wirusem HPV – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym wśród kobiet w ciąży jest rak piersi. Zachorowania na raka piersi i/lub jajnika we wczesnym wieku stanowią wskazanie do badania nosicielstwa mutacji w genach BRCA1, BRCA2. W Polsce w grupie pacjentek z dziedziczną predyspozycją do rozwoju raka piersi i jajnika dominują tak zwane mutacje założycielskie genu BRCA1, dlatego badania genetyczne rozpoczyna się od testu przesiewowego, nakierowanego na poszukiwanie tych zmian – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Luboń, Tarnowo Podgórne.

Ze względu na wysokie ryzyko rozwoju raka drugiej piersi kobiety obciążone nosicielstwem mutacji w genie BRCA1/BRCA2 mają wskazania do nadzoru onkologicznego z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego piersi, którego czułość i swoistość we wczesnym wykrywaniu raka piersi w tej grupie znacząco przewyższa możliwości mammografii i badania ultrasonograficznego piersi. U nosicielek mutacji BRCA1/BRCA2 częściej niż u chorych bez takich mutacji obserwuje się wieloogniskowe nowotwory piersi, które często nie są widoczne w mammografii.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Tarnowo Podgórne oraz Luboń. Proszę umawiać się na wizytę pod numerem 606-340-593.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.