Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego – postępowanie – dr n. med. Piotr Magnowski, Luboń, Tarnowo Podgórne

Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego – postępowanie – dr n. med. Piotr Magnowski, Luboń, Tarnowo Podgórne


Badanie cytologiczne to jedno z najpopularniejszych badań wykonywanych w gabinecie ginekologicznym. Jest to badanie, które wykonuje się w celu profilaktyki i diagnostyki raka szyjki macicy. Zaleca się, aby każda kobieta wykonywała raz w roku badanie cytologiczne – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów występujących wśród kobiet, a badanie cytologiczne jest najprostszym badaniem służącym jego diagnozie.

Należy wskazać, że nie wszystkie nieprawidłowe wyniki przesiewowego badania cytologicznego oznaczają, że u badanej kobiety na szyjce są obecne zmiany nowotworowe. Jedyną metodą, która w pełni potwierdza lub wyklucza obecność CIN (śródnabłonkowa neoplazja) lub raka szyjki macicy jest badanie histopatologiczne.

W przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego wykorzystuje się następujące metody diagnostyczne:
– powtórne badanie cytologiczne,
– test HPV (test DNA HR HPV, test mRNA HR HPV),
– badanie kolposkopowe z wykonaniem biopsji,
– diagnostyczno-terapeutyczne wycięcie zmiany na szyjce macicy z oceną histologiczną uzyskanego materiału.

Nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego u kobiet ciężarnych występują z taką samą częstością jak w populacji nieciężarnych. Postępowanie w przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego jest podobne jak w przypadku kobiet niebędących w ciąży.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.