Badania prenatalne a diagnostyka wad genetycznych – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Badania prenatalne a diagnostyka wad genetycznych – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Badania prenatalne to grupa metod diagnostycznych służących ocenie prawidłowości rozwoju ciąży oraz płodu. Dzięki nim istnieje możliwość rozpoznania wad zagrażających życiu płodu przed i po porodzie, potwierdzenia prawidłowego rozwoju ciąży, rozpoznania ciąży mnogiej, płci dziecka oraz oszacowania jego wielkości i wagi – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Postęp technologiczny, w tym między innymi w zakresie badań ultrasonograficznych, a także wykorzystania w diagnostyce szeregu markerów biochemicznych i genetycznych, przyczynia się do wykrywania wielu nieprawidłowości rozwojowych u płodu jeszcze na wczesnym etapie rozwoju ciąży. Można dzięki temu wdrażać w takich przypadkach różnego typu procedury zachowawcze i terapeutyczne, mające na celu uzyskanie jak najlepszego stanu płodu (określanego również mianem „dobrostanu”) jeszcze przed datą porodu lub jak najszybsze zapewnienie dziecku po porodzie wielospecjalistycznej opieki lekarskiej w centrach referencyjnych. 

Istnieje wiele wad genetycznych, które są możliwe do wykrycia na etapie wczesnej ciąży. Wykonuje się w tym celu badania prenatalne (USG, test podwójny i NIFTY). Badanie prenatalne pozwalają wykryć takie choroby jak:

 • zespół Downa,
 • zespół Patau’a,
 • zespół Edwardsa,
 • zespół Turnera,
 • rozszczep kręgosłupa,
 • mukowiscydozę i wiele innych.

Pierwsze badanie prenatalne wykonuje się między 11.-14. tygodniem ciąży. Jest to USG płodu i badania z krwi polegające na oznaczeniu białka ciążowego (PAPPA) i wolnego bHCG (wolna gonadotropina kosmówkowa). Na ich podstawie określa się ryzyko wad rozwojowych u dziecka. USG przez powłoki brzuszne powinno obejmować badanie przezierności karkowej (NT). Należy w tym miejscu podkreślić, że około 95% badań prenatalnych kończy się wydaniem wyniku prawidłowego.

W przypadku wystąpienia wysokiego ryzyka wad wrodzonych u dziecka, wykonuje się badania prenatalne inwazyjne. Zazwyczaj wiążą się one z pobraniem materiału do badań genetycznych przez powłoki brzuszne (tzw. amniopunkcja). Taki zabieg jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym oraz pod kontrolą USG. Ryzyko zagrożenia poronieniem lub uszkodzenia płodu jest minimalne (0,5%), a samo badanie może zostać wykonane już w 15. tyg. ciąży – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Losowy charakter występowania w ogólnej, corocznej populacji wszystkich ciężarnych, różnego typu nieprawidłowości rozwojowych u płodu, szczególnie tych o poważnych konsekwencjach dla życia dziecka lub o nieodwracalnych na całe życie konsekwencjach zdrowotnych, często bez znanej wcześniej przyczyny, to dramat zarówno dla każdej kobiety, jak i dla opiekującego się nią lekarza, na którym spoczywa prawny obowiązek  poinformowania jej o stwierdzonych zaburzeniach. Rolą lekarza każdej specjalności, szczególnie położnika-ginekologa oraz genetyka klinicznego, zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej, jest przekazanie kobiecie i jej rodzinie w sposób bezstronny, wszystkich niezbędnych informacji dotyczących charakteru zaburzeń, ich potencjalnych przyczyn oraz skutków – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.  

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

8 komentarzy so far.

 1. Michael Brazier pisze:

  Do you need more clients?

  We have amazing databases starting at $9.99 until the end of the Month!

  Visit us at StarDataGroup.com

 2. SendBulkMails.com pisze:

  SendBulkMails.com allows you to reach out to clients via cold email marketing.

  – 1Mil emails starter package
  – Dedicated IP and Domain Included

  – Detailed statistical reports (delivery, bounce, clicks etc.)

  – Quick and easy setup with extended support at no extra cost.

  – Cancel anytime!

  SendBulkMails.com

 3. wcvoigvzoe pisze:

  Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

 4. Joie Mcmichael pisze:

  Hello,

  BestLocalData.com has a special package you get any group of databases for $49 or $249 for all 16 databases and unlimited emails for a year(Domain, IP, Dashboard included).

  You can purchase it on BestLocalData.com and see samples if you are interested.

 5. Bessie Tew pisze:

  Your All In One Solution For Creating All The Content You’ll Ever Need.

  Proprietary AI Turns YouTube Videos Into Traffic Getting Articles At The Press Of A Button!

  We’ve Been Getting Free Autopilot Traffic From Google Without SEO Experience For Over 2 Years By Converting Others YouTube Videos Into Articles…

  https://warriorplus.com/o2/a/gmvfs/0

 6. Lavada Beeler pisze:

  Need extra income?

  A fully hosted, done for you content + monetisation and a stunning design web based software that creates a fully automated done for you cryptocurrency affiliate site,

  Visit us: https://warriorplus.com/o2/a/f5s4y/0

 7. Felipa Stauffer pisze:

  Hey,

  It was nice speaking to you the other day, this is the service I was telling you about that helped us boost our ROI almost 2000%

  Its a company called Lifemail.studio sorry it took so long to get back to you. They allow you to send any email doesn’t matter what.

  We dealt with a guy named Michael, he was friendly and got us setup really quickly.

  Regards,
  Felipa

 8. Nam Sorrells pisze:

  Hello,

  Send unlimited emails to unlimited lists with one click and no monthly fees!

  $99 once off!

  LifeMailNow.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.