Cięcie cesarskie w ciąży bliźniaczej – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Cięcie cesarskie w ciąży bliźniaczej – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Ginekolog Tarnowo Podgórne

Poród w ciąży bliźniaczej jest obecnie jednym z największych wyzwań współczesnego położnictwa. Retrospektywne analizy wskazują wyższe ryzyko powikłań przy porodach drogami natury w porównaniu do elektywnego zakończenia ciąży cięciem cesarskim. W większości przypadków ciąża bliźniacza kończy się przed terminem około 37 tyg. ciąży (75 proc.), gdyż w tym okresie płody są już rozwinięte i są w stanie samodzielnie funkcjonować – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń

Obecnie do jedynych bezwzględnych wskazań do cięcia cesarskiego w ciąży bliźniaczej należą: ciąża jednoowodniowa i bliźnięta nierozdzielone, jak również niegłówkowe położenie pierwszego płodu. W przypadku położenia miednicowego pierwszego płodu może dojść do kolizji płodów i chociaż to powikłanie występuje niezmiernie rzadko, to obarczone jest 30–40% ryzykiem zgonu płodów. Natomiast położenie miednicowe drugiego z płodów nie stanowi przeciwwskazania do porodu drogami natury. W okresie przedporodowym trudno jest jednoznacznie ustalić położenie drugiego płodu, ponieważ w 20% przypadków po porodzie pierwszego z bliźniąt dochodzi do zmiany położenia drugiego – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Prowadząc poród bliźniaczy drogami natury bardzo istotne jest odpowiednie monitorowanie i prowadzenie porodu drugiego z bliźniąt. W związku z wysiłkiem porodowym u rodzącej może wystąpić tachykardia, mylnie zinterpretowana jako tętno pozostającego w macicy płodu. Wskazane jest potwierdzenie obecności tętna płodu, najlepiej w badaniu ultrasonograficznym. Badania wskazują, iż ryzyko urodzenia drugiego płodu cięciem cesarskim po urodzeniu drogami natury pierwszego dziecka, jest bardzo niskie i wynosi ok. 4–5% – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Kwalifikując ciężarną w ciąży bliźniaczej do porodu należy również brać pod uwagę dodatkowe czynniki. W ciąży jednokosmówkowej dwuowodniowej ze względu na połączenia naczyniowe w łożysku może dojść podczas porodu do ostrego zespołu przetoczenia między płodami (TTTS, twin-to-twin transfusion syndrome). Ciąża jednokosmówkowa dwuowodniowa stanowi więc względne wskazanie do cięcia cesarskiego, a w szczególności, jeśli rozpoznano TTTS w ciąży lub gdy różnica w szacowanych masach płodów przekracza 20%. Jako względne wskazanie do cięcia cesarskiego przyjmuje się również obecność blizny po cięciu cesarskim. Na operacyjne zakończenie ciąży bliźniaczej decydujemy się również jeżeli występują inne — już nie charakterystyczne jedynie dla ciąży mnogiej — wskazania położnicze – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593. 

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.