Czy można się uchronić przed konfliktem serologicznym? – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Czy można się uchronić przed konfliktem serologicznym? – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Ginekolog Tarnowo Podgórne

Jeszcze w ubiegłym wieku konflikt serologiczny stanowił poważnym problem wielu pacjentek, który skutkował nierzadko tragicznymi konsekwencjami dla rozwoju płodu. Obecnie nauka dostarczyła nam narzędzi, które pozwalają skutecznie z nim walczyć – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń. Matka i dziecko nie zawsze mają taką samą grupę krwi, co może doprowadzić do niepożądanej reakcji immunologicznej ze strony organizmu matki. W medycynie nazywana jest ona konfliktem serologicznym.

Podstawą profilaktyki konfliktu serologicznego jest oznaczenie grup krwi w układzie Rh. Konflikt serologiczny to szczególna sytuacja, w której między matką a dzieckiem zachodzi niezgodność w grupie krwi – zwłaszcza układzie Rh. Prowadzi ona do uruchomienia odpowiedzi immunologicznej w organizmie matki, w wyniku której produkowane są przeciwciała (anty-D) skierowane przeciwko komórkom krwi dziecka. W wyniku tego stanu może dojść do choroby hemolitycznej u płodu i jego ciężkiego uszkodzenia wewnątrzmacicznego – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

W zdecydowanej większości przypadków konflikt serologiczny w pierwszej ciąży może wystąpić dopiero w momencie porodu. Wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo przedostania się krwi dziecka do układu krwionośnego kobiety. Dzieje się tak, ponieważ przez cały okres życia wewnątrzmacicznego krwioobiegi matki i płodu są od siebie oddzielone barierą łożyskową – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Konflikt serologiczny jest stanem, któremu można zapobiegać. Poprzez podanie kobiecie immunoglobuliny anty-D, dochodzi do neutralizacji komórek płodowych, zanim jej układ odpornościowy rozpozna je jako wrogie i wytworzy przeciwko nim przeciwciała. Immunoglobulinę anty-D podaje się w ciągu 72 godzin po porodzie wszystkim kobietom „Rh-„, którym urodziły się dzieci z „Rh+”.  Jako profilaktykę śródciążową podaje się immunoglobinę anty-D pomiędzy 28 a 30 tygodniem ciąży. – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.   

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.