Zapotrzebowanie na jod w diecie ciężarnej – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Zapotrzebowanie na jod w diecie ciężarnej – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Ginekolog Tarnowo Podgórne

Niedobór jodu w organizmie występuje często, co zostało również potwierdzone na populacji kobiet w Polsce. Dotyczy to szczególnie kobiet ciężarnych, u których zapotrzebowanie na jod wzrasta. Niedobór jodu w diecie powoduje powstanie wola tarczycowego, nowotworów tarczycy oraz wzrost ryzyka niedorozwoju umysłowego u dzieci. Niedoczynność tarczycy matki spowodowana niedoborem jodu koreluje z większą częstością poronień, porodów przedwczesnych, wyższą umieralnością okołoporodową noworodków oraz niedoczynnością tarczycy u płodu – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Niedobór jodu jest przyczyną zaburzeń mielinizacji włókien nerwowych, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego płodu oraz głuchoty u dzieci. Obserwuje się obniżenie zdolności zapamiętywania, uczenia się i kojarzenia, co prowadzi do obniżenia ilorazu inteligencji, a także nieprawidłowego rozwoju szkieletu i zębów oraz upośledzenia dojrzewania płuc płodu – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zaopatrzenie w jod jest najczęściej pokrywane spożywaniem soli jodowanej, ale ze względu na wskazania do ograniczania spożycia soli podczas ciąży, może w tym czasie dochodzić do jego niedoboru w organizmie. Dobrym uzupełnieniem podaży jodu jest picie wód mineralnych o jego dużej zawartości. Zapotrzebowanie na jod wzrasta już podczas pierwszego trymestru ciąży wynosząc około 200 mikrogramów na dobę, a suplementacja wskazana jest od okresu prekoncepcyjnego aż do zakończenia ciąży. Suplementacja ma za zadanie dostarczyć dodatkową dawkę tego pierwiastka uzupełniając dietę o co najmniej 150 mikrogramów w ciągu doby preparatami jodku potasu – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Podczas ciąży ulega zmianie metabolizm jodu poprzez działanie dejodenaz, przechodzenie przez łożysko do krążenia płodowego i utratę jodu z moczem. Pomimo zaleceń suplementacji, tylko około 50% kobiet ciężarnych uzupełnia niedobór zalecaną dawką jodu. Według zaleceń WHO w warunkach ciężkiego niedoboru ciężarna powinna otrzymywać dzienną dawkę jodu wynoszącą od 200 do 500 mikrogramów jodu, jednocześnie znacznie ograniczając spożycie soli.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.   

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.