Rak szyjki macicy do końca tego stulecia będzie chorobą rzadką? – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Rak szyjki macicy do końca tego stulecia będzie chorobą rzadką? – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Ginekolog Tarnowo Podgórne

W maju 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała wszystkie instytucje na świecie zaangażowane w prewencję raka szyjki macicy do podjęcia działań pozwalających na eliminację tej choroby jako problemu populacyjnego do końca trwającego stulecia. Ma to być równoznaczne z redukcją liczby zachorowań do poziomu rzadkiej choroby (≤ 4 przypadków/100.000/rok). Według WHO, kraje europejskie powinny osiągnąć ten cel wcześniej, tj. między 2055 a 2059 rokiem – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Rok 2030 jest granicą czasową dla wszystkich krajów uzyskania minimalnych celów określonych skrótem „90-70-90”, który obejmuje:

  • objęcie 90% dziewczynek pełnym szczepieniem przeciwko HPV do osiągnięcia 15 roku życia,
  • objęcie 70% kobiet wysoko efektywnym testem skriningowym minimum 2 razy w ciągu życia, w 35. oraz powtórnie w 45. roku życia,
  • objęcie 90% kobiet z rozpoznaniem zmian przedrakowych i raka szyjki macicy odpowiednim leczeniem i opieką – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Realizację wskazanych przez WHO celów w sposób oczywisty utrudnia trwająca od początku roku pandemia SARS-CoV-2, która w znaczący sposób zahamowała lub ograniczyła prewencję wtórną nowotworów, w tym raka szyjki macicy. Dane amerykańskie wskazują na redukcję nawet o 94% liczby testów skriningowych raka szyjki macicy wykonanych między 10. a 20. tygodniem bieżącego roku w stosunku do lat poprzednich. W czerwcu sytuacja nieznacznie się poprawiła, ustalając deficyt testów przesiewowych na poziomie 67%, co ciągle stanowi bardzo wysoki poziom. Polskie dane za 2020 rok w prewencji wtórnej raka szyjki macicy finansowanej ze środków publicznych są wysoce niepokojące – skriningiem objęte zostało 13,84% planowanej populacji kobiet. Dane skriningu raka szyjki macicy poza finansowaniem ze środków publicznych nie są znane – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.   

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.