Grzybica pochwy po antybiotyku – przyczyny i leczenie.

Grzybica pochwy po antybiotyku – przyczyny i leczenie.

Ginekolog Tarnowo Podgórne

Antybiotykoterapia należy do czynników, które sprzyjają namnażaniu się grzybów w organizmie. Rozwój infekcji grzybiczych stanowi jedno z najbardziej uciążliwych skutków ubocznych tej formy leczenia. W jaki sposób w czasie przyjmowania antybiotyków dochodzi w organizmie do infekcji grzybiczej oraz jakie są jej objawy?  

Antybiotyki należy uznać za jedne z największych odkryć medycyny w najnowszej historii świata. Niestety, poddawanie naszego organizmu długotrwałej antybiotykoterapii niekiedy prowadzi do drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu (mówiąc potocznie, grzybicy pochwy). W trakcie antybiotykoterapii dochodzi bowiem do wyeliminowania nie tylko chorobotwórczych drobnoustrojów, ale również pożytecznych bakterii, które stanowią część naturalnej flory fizjologicznej człowieka. To właśnie flora bakteryjna stanowi podstawę wielu procesów immunologicznych – zapobiega zakażeniom, a kiedy jej równowaga zostaje zaburzona, szkodliwe mikroorganizmy namnażają się i wywołują niekiedy infekcje intymne.

Grzyb Candida albicans, który jest najczęściej odpowiedzialny za infekcje grzybicze pochwy (drożdżycę, kandydozę), naturalnie występuje w organizmie człowieka w bezpiecznej ilości. W przypadkach osłabienia, co często ma miejsce podczas antybiotykoterapii, zaczyna się niekiedy namnażać, doprowadzając do grzybic. Dodatkowo antybiotyki usuwają kolonie pożytecznych bakterii probiotycznych, jak np. Lactobacillus, które chronią przed powstawaniem infekcji grzybiczych. Grzybica pochwy po antybiotyku nie rozwija się u wszystkich pacjentek. Najczęściej narażone są na nią kobiety poddane długotrwałej antybiotykoterapii, z zaburzeniami odporności, cierpiącymi na cukrzycę, niedobory witamin, z zaburzeniami hormonalnymi lub stosujące dietę bogatą w węglowodany.

Do najczęstszych objawów grzybicy pochwy występującej po antybiotykoterapii należą:

  • swędzenie okolic intymnych,
  • pieczenie okolic intymnych,
  • ból w czasie stosunku płciowego,
  • obfite, wodniste i serowate upławy.

Nawracająca i nieleczona grzybica pochwy może prowadzić do poważnych powikłań i chorób, do których należą między innymi: grzybicze zakażenie szyjki macicy i jajowodów, bezpłodność (spowodowana zrostami w jajowodach po zakażeniu) oraz inne infekcje narządów wewnętrznych.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej, położnictwa i ginekologii oraz genetyki klinicznej. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.