Palenie tytoniu w ciąży – jakie są negatywne skutki dla płodu?

Palenie tytoniu w ciąży – jakie są negatywne skutki dla płodu?

Ginekolog Tarnowo Podgórne

Czy wiesz, że w czasie wdychania dymu papierosowego w ciąży płód otrzymuje o ok. 25 proc. mniej tlenu i składników odżywczych niż w przypadku kobiet wolnych od nałogu? Prawidłowo rozwijająca się ciąża winna być wolna od jakichkolwiek używek. Ciąża to czas, kiedy bezwzględnie należy rzucić palenie, gdyż konsekwencje sięgania w tym okresie po używki ponosi przede wszystkim dziecko, ale także sama matka. Jakie są konsekwencje wdychania dymu tytoniowego w czasie ciąży przez matkę?

Dym papierosowy oprócz nikotyny, zawiera także ok. 4000 szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych (związki smołowe, arsen, cyjanek, benzen i wolne rodniki). Szczególnie groźny jest tlenek węgla, który jest trującym gazem wypierającym tlen transportowany przez krew, co w konsekwencji wpływa na mniejszą podaż tlenu dla płodu. Z tego powodu, w wyniku długotrwałego palenia papierosów w ciąży może dojść do niedotleniania mózgu dziecka. Wdychanie dymu tytoniowego w czasie ciąży powoduje również wzrost tętna dziecka znajdującego się w łonie matki oraz zaburzenia rytmu serca dziecka. Dochodzi również do bezpośredniego kontaktu płodu z substancjami rakotwórczymi. Substancje znajdujące się w papierosach powodują także ograniczenie transportu odpowiedniej ilości składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. Palenie tytoniu w czasie ciąży wiąże się także nierozerwalnie ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego oraz przedwczesnego odklejenia się łożyska. Dodatkowo dochodzi do obniżenia masy ciała dziecka, a wśród noworodków matek palących obserwuje się znacznie większy odsetek nagłej śmierci łóżeczkowej. Z kolei w czasie laktacji dochodzi do wyhamowania wydzielania prolaktyny (hormonu wywołującego laktację) oraz mniejszej produkcji mleka niż w przypadku niepalących matek.

Najnowsze badania wskazują również, że palenie tytoniu w czasie ciąży wpływa na proces programowania epigenetycznego w komórkach organizmu dziecka i zmienia jego genotyp, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju wielu chorób w późniejszym życiu. Wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić także w przyszłości do zwiększonego ryzyka rozwoju u dziecka astmy oskrzelowej, zapalenia ucha środkowego oraz rozwoju licznych alergii. Badania potwierdziły również, iż dzieci rodziców palących dużo gorzej radzą sobie z nauką oraz mogą cechować się niższym ilorazem inteligencji. Tożsame negatywne konsekwencje dla rozwoju płodu dotyczą również tzw. biernego palenia, a więc systematycznego przebywania w towarzystwie osób palących.

Palenie tytoniu w ciąży to wciąż licznie obserwowany problem społeczny, który dla powodzenia jego przezwyciężenia wymaga nie tylko aktywnego działania ze strony matki, ale również jej otoczenia. Zachowanie społeczne nieakceptowane, jakim jest palenie ciężarnych, skłania kobiety do zatajania tego faktu. Konieczne jest zatem podjęcie systemowych działań ograniczających to zjawisko, szczególnie, że znane są efektywne metody ograniczania epidemii palenia tytoniu.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej, położnictwa i ginekologii oraz genetyki klinicznej. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.