Płeć dziecka. Czy można określić, w jakich dniach cyklu pocznie się chłopiec lub dziewczynka?

Płeć dziecka. Czy można określić, w jakich dniach cyklu pocznie się chłopiec lub dziewczynka?

Wiele par przed zajściem w ciążę zadaje sobie pytanie, czy istnieje sposób na „zaplanowanie” płci dziecka zgodnie z ich oczekiwaniami. Aby wyjaśnić odpowiedź, wpierw należy wyjaśnić jakie czynniki determinują rodzaj płci dziecka poczętego. Nauka udowodniła bowiem, iż płeć dziecka zależy od rodzaju chromosomu płciowego, który jest przekazywany od ojca.

Matka w komórce jajowej zawsze posiada chromosom X, natomiast męskie plemniki mogą zawierać chromosom X lub Y. Jeśli do zapłodnienia z komórką jajową dojdzie w wyniku połączenia z plemnikiem z chromosomem X – wówczas urodzi się córka (XX w kariotypie), a jeśli z chromosomem Y – syn (XY w kariotypie). Plemniki, które niosą ze sobą geny Y decydujące o płci męskiej, według badań wykazują większą prędkość, lecz żyją krócej. Natomiast plemniki niosące X odpowiedzialne za płeć żeńską, wykazują większą masę i dłuższą żywotność. Wynika to z większej liczby zasad azotowych składających się na DNA plemników z chromosomem X. Chromosom X ma ich bowiem ok. 150 milionów, natomiast chromosom Y tylko 50 milionów. Innymi słowy, warunkujący płeć żeńską chromosom X ma więcej materiału genetycznego, niż ten warunkujący płeć męską.

Niektóre pary decydujące się na poczęcie dziecka, odbywają wcześniejsze wizyty u lekarza ginekologa w celu zaplanowania urodzenia potomka odpowiedniej płci. Ma to związek niekiedy z kulturą danego kraju bądź oczekiwaniami rodziców. Należy jednak wyraźnie podkreślić, iż żadna do tej pory opracowana metoda przedkoncepcyjnego wyboru płci, jaka została opracowana przez poszczególnych lekarzy nie znalazła potwierdzenia w badaniach naukowych, a w razie niepowodzenia mogą pojawić się nieoczekiwane trudności z zaakceptowaniem dziecka odmiennej od naszych oczekiwań płci. Istnieją co do zasady równe szanse na poczęcie dziecka zarówno jednej, jak i drugiej płci. 

Ciekawostką jest natomiast badanie naukowców, w którym udowodniono, iż mężczyźni otrzymują od swoich rodziców w „genetycznym spadku” płeć własnego dziecka. Wskazuje na to badanie statystyczne danych demograficznych i drzew genealogicznych rodzin z Ameryki Północnej i z Europy. Badacze skupieni wokół Corryego Gellatly z Newcastle University przeanalizowali prawie 1000 różnych drzew genealogicznych oraz dane ponad pół miliona ludzi. Ich badanie dowiodło, że u mężczyzn mających wielu braci prawdopodobieństwo, że spłodzą chłopczyka, znacznie wzrasta. Efekt ten jest odwrotny – w przypadku, gdy mężczyzna ma dużo sióstr, prawdopodobieństwo, że jego partnerka urodzi dziewczynkę, jest większe – lecz działa wyłącznie w odniesieniu do mężczyzn.  Ponieważ geny, które kontrolują, czy mężczyzna spłodzi więcej chłopców, czy dziewczynek, są im przekazywane przez rodziców. 

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej, położnictwa i ginekologii oraz genetyki klinicznej. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Na wizytę należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.