Pierwsza wizyta u ginekologa przygotowująca do ciąży. O co zapytać? | Dr n. med. Piotr Magnowski | ginekolog położnik | ginekolog onkologiczny | genetyk kliniczny | Luboń | Tarnowo Podgórne

Pierwsza wizyta u ginekologa przygotowująca do ciąży. O co zapytać? | Dr n. med. Piotr Magnowski | ginekolog położnik | ginekolog onkologiczny | genetyk kliniczny | Luboń | Tarnowo Podgórne

Planowanie ciąży to złożony proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jednym z najważniejszych etapów tego procesu jest pierwsza wizyta u lekarza, która służy przygotowaniu organizmu kobiety do ciąży oraz zapewnieniu odpowiedniej opieki zdrowotnej dla przyszłej matki i dziecka. 

Zadawane pytania:

Najlepszy czas na zajście w ciążę:

Lekarz może przeprowadzić wywiad dotyczący regularności cyklu menstruacyjnego i określić najbardziej płodne dni, co pomoże w planowaniu poczęcia.

Suplementacja witaminowa:

Omówienie z lekarzem konieczności przyjmowania kwasu foliowego oraz innych witamin i minerałów ważnych dla zdrowia reprodukcyjnego kobiety i prawidłowego rozwoju dziecka.

Badania przed ciążą:

Lekarz może zalecić wykonanie określonych badań, takich jak cytologia, badanie krwi czy testy na obecność infekcji, w celu oceny ogólnego stanu zdrowia i ryzyka komplikacji w ciąży.

Zmiany w stylu życia:

Porozmawianie z lekarzem o odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej i unikaniu używek, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie reprodukcyjne kobiety i rozwój dziecka.

Ryzyko związane z kotami:

Omówienie z lekarzem środków ostrożności w przypadku posiadania kota, ze względu na ryzyko zakażenia toksoplazmozą, która może być szkodliwa dla płodu.

Opieka nad partnerem:

Lekarz może udzielić porad dotyczących zdrowego stylu życia dla partnera, co może wpłynąć na jakość jego nasienia i zdolność do poczęcia.

Przygotowanie odpowiednich informacji:

  • Lekarz ginekolog potrzebuje kompleksowego obrazu zdrowia kobiety planującej zajście w ciążę, dlatego przed pierwszą wizytą warto zebrać szczegółowe informacje, takie jak:
  • Dane dotyczące regularności cyklu menstruacyjnego i symptomów z nim związanych.
  • Wyniki badań diagnostycznych, w tym cytologii, testów na obecność infekcji czy stanu immunologicznego.
  • Historia medyczna, obejmująca przebyte choroby, przyjmowane leki oraz choroby występujące w rodzinie.
  • Informacje dotyczące szczepień i przyjętych leczeń.
  • Notatki dotyczące przebiegu poprzednich ciąż i porodów, jeśli dotyczy.

O czym jeszcze należy pamiętać przed zajściem w ciążę?

Wizyta u dentysty – próchnica może być przyczyną poronień lub porodów przedwczesnych. Co więcej, jest ona chorobą zakaźną i nieopatrznie może dojść do zarażenia dziecka w pierwszych miesiącach życia

Sprawdzenie funkcji tarczycy – w Polsce bardzo wiele kobiet cierpi na niedoczynność tarczycy – u kobiet w ciąży normy funkcji tarczycy zostały ustalone na dużo bardziej restrykcyjnym poziomie. Kobieta planując ciążę oraz w pierwszym trymestrze powinna mieć TSH nie większe niż 2,5. Jest to udowodnione, że prawidłowa funkcja tarczycy, lub suplementacja hormonów tarczycy przy jej nieprawidłowym funkcjonowaniu – poprawia rozwój dziecka oraz zmniejsza ryzyko powikłań ciąży, w tym związanych z poronieniem.

Sprawdzenie statusu odporności na “dziecięce choroby zakaźne” – głównie dotyczy to ospy wietrznej i różyczki. Jeżeli kobieta zachoruje w ciąży na wskazane choroby zakaźne mogą mieć one dramatyczny wpływ na rozwój ciąży i dziecka. Zdecydowana większość kobiet była szczepiona na różyczkę, również zdecydowana większość chorowała lub była szczepiona na ospę wietrzną. Jeżeli pacjentka nie była szczepiona na wskazane choroby (lub ich nie przechodziła) – można to sprawdzić robiąc badania z krwi. 

Ważne uwagi:

Planowanie ciąży to proces emocjonujący, ale także wymagający odpowiedzialności. Dlatego też, zamiast wprowadzać radykalne zmiany w swoim życiu, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże w podjęciu właściwych decyzji i dostosowaniu stylu życia do potrzeb przyszłej mamy i dziecka. Ciąża nie musi oznaczać rezygnacji z pasji czy aktywności, ale wymaga świadomego podejścia i odpowiedniego wsparcia medycznego.

Podsumowując, pierwsza wizyta u lekarza przygotowująca do ciąży jest kluczowym momentem w planowaniu rodziny. Przygotowanie się do niej poprzez zebranie odpowiednich informacji i zadanie kluczowych pytań pomoże w zapewnieniu odpowiedniej opieki zdrowotnej oraz pomyślnym przebiegu ciąży. Współpraca z lekarzem jest kluczowa dla zdrowia matki i dziecka w tym ważnym etapie życia – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej. 

Gabinety lekarskie:

  1. Tarnowo Podgórne – ul. Niklewicza 1
  2. Luboń – ul. Wschodnia 26a

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.