Szczepienia w ciąży przeciw COVID-19 – co mówi ulotka? – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Szczepienia w ciąży przeciw COVID-19 – co mówi ulotka? – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Ginekolog Tarnowo Podgórne

Kobiety w ciąży należą do grupy pacjentów bardziej narażonych na ciężki przebieg zakażenia COVID-19 niż reszta populacji. Wynika to ze specyficznych zmian do jakich dochodzi w organizmie kobiety w tym okresie w przeważający sposób rzutujących na jej układ odpornościowy. Co na temat wpływu szczepionki na kobiety w ciąży mówią ulotki dostępnych szczepionek przeciw COVID-19? – odpowiada dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zgodnie z informacjami podanymi w ulotce szczepionki Pfizer wskazano, iż „Istnieje tylko ograniczone doświadczenie dotyczące stosowania produktu leczniczego Comirnaty u kobiet w okresie ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka i (lub) płodu, poród lub rozwój pourodzeniowy. Podanie produktu leczniczego Comirnaty w okresie ciąży można rozważyć jedynie, jeśli potencjalne korzyści przewyższają jakiekolwiek potencjalne ryzyko dla matki i płodu. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na reprodukcję.” – cytuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Według dalszych informacji podanych w ulotce szczepionki Pfizer dla pacjenta wskazano, iż w trakcie badań klinicznych badano toksyczny wpływ na reprodukcję i rozwój u szczurów – „Nie zaobserwowano żadnego, związanego ze szczepionką wpływu na płodność u samic, ciążę ani na rozwój zarodka i płodu, czy rozwój potomstwa. Nie ma dostępnych danych dotyczących przenikania szczepionki Comirnaty przez łożysko ani do mleka.”

Informacja podana w ulotce szczepionki oznacza, że przed podaniem szczepionki kobiecie w ciąży należy z jednej strony zbilansować korzyści płynące ze szczepienia, a z drugiej strony ocenić straty z niego wynikające, tzn. czy ryzyko zaszczepienia się może być większe niż przebycie choroby. Szczepionka na COVID-19 opracowana przez Pfizer/BioNTech, jak i Moderny nie została przetestowana w badaniach klinicznych na grupie kobiet ciężarnych. Nie jest to jednak szczególna sytuacja, gdyż żadna z do tej pory opracowanych szczepionek nie została jeszcze przetestowana na tej specyficznej grupie. Oznacza to, iż każda decyzja o podjętym szczepieniu przeciw COVID-19 kobiety w ciąży powinna zostać podjęta indywidualnie po zasięgnięcie opinii ginekologa – położnika oraz lekarza kwalifikującego do szczepienia, który po analizie przebytych chorób pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji, co do szczepienia. Należy również wciąż pod uwagę sytuację epidemiologiczną panującą na danym terenie, indywidualne ryzyko danej pacjentki zarażenia się SARS-Cov-2 oraz ocenić dodatkowe ryzyko związane z ciężkim przebiegiem COVID-19, takie jak otyłość lub cukrzyca – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.    

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.