Jakie szczepienia zaleca się kobietom planującym ciążę? – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Jakie szczepienia zaleca się kobietom planującym ciążę? – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Ginekolog Tarnowo Podgórne

Kobiety planujące ciążę w celu ochrony przed bakteryjnymi i wirusowymi infekcjami, które są groźne zarówno dla ciężarnej jak i dla płodu czy noworodka, Państwowy Zakład Higieny (dalej: PZH) zaleca wykonanie poszczególnych szczepień, które mogą skutecznie uchronić przyszłą mamę przed niepożądanymi konsekwencjami przebytej choroby – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Przed planowaną ciążą PZH zaleca wykonanie szczepień przeciw różyczce, odrze, śwince, ospie wietrznej, krztuścowi, wzwB, grypie. W przypadku zaszczepienia się żywą szczepionką PZH zaleca, aby kobieta planująca rodzicielstwo nie zachodziła w ciążę przez okres co najmniej 1 miesiąca. Kobietom w ciąży nie należy podawać szczepionek żywych (jedynie inaktywowane).

Szczepienie przeciw różyczce

Zakażenie wirusem różyczki podczas ciąży może prowadzić do szeregu wad rozwojowych dziecka, które nazywamy zespołem różyczki wrodzonej. Szczepienie przeciw różyczce zalecane jest kobietom, które nie zostały w przeszłości zaszczepione przeciw tej chorobie. PZH zaleca podanie dwóch dawek szczepionki w odstępie nie krótszym niż 4 tyg.

Szczepienie przeciw ospie wietrznej

Zakażenie ospą wietrzną ciężarnej może prowadzić do trwałych uszkodzeń narządowych płodu. Szczepienie przeciw ospie wietrznej zalecane jest kobietom, które nie chorowały na ospę wietrzną i nie były szczepione. PZH zaleca podanie dwóch dawek szczepionki w okresie nie krótszym niż 6 tyg.

Szczepienie przeciw WZW B

Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) zalecane jest kobietom planującym ciążę, aby uniknąć zakażenia wzw B w okresie ciąży lub w czasie porodu. Szczepienie zalecane jest przyszłym mamom, które w przeszłości nie zostały zaszczepione trzema dawkami szczepionki. PZH zaleca uzupełnienie lub podanie 3 dawek szczepionki w odstępach 0-1-6 mies.

Szczepienie przeciw grypie

Jeżeli ciąża lub poród przypada na okres nasilenia zachorowań na grypę, PZH zaleca również wykonanie tego szczepienia. Grypa w okresie ciąży może przebiegać z zaostrzeniem objawów oraz powikłaniami wymagającymi hospitalizacji. Szczepienie chroni matkę w okresie ciąży i dziecko w pierwszych miesiącach życia. Szczepienie przeciw grypie jest także zalecane w czasie ciąży. Jest w pełni bezpieczne dla matki i płodu, gdyż w składzie szczepionki znajdują się zabite fragmenty wirusów lub ich oczyszczone białka, które nie wywołują choroby.

Szczepienie przeciw krztuścowi

Krztusiec jest ciężką chorobą zakaźną, szczególnie niebezpieczną dla dzieci w pierwszych miesiącach po urodzeniu, kiedy może stanowić nawet zagrożenie ich życia. Szczepienia przeciw krztuścowi zalecane są w każdej ciąży między 27. a 36. tyg. ciąży, dzięki czemu przeciwciała przechodząc przez łożysko, stanowią barierę ochronną dla dziecka w pierwszych miesiącach życia. Celem szczepienia jest również ochrona matki, która nie przenosi zakażenia na dziecko. Szczepienia ciężarnych realizowane są szczepionką dTap ze zmniejszoną zawartością antygenów krztuśca i błonicy.

Informację o tym, jakie szczepienie jest potrzebne i kiedy je wykonać, kobieta ciężarna powinna uzyskać od lekarza POZ i ginekologa położnika.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.   

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.