Kwasy DHA – suplementacja w czasie ciąży – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Kwasy DHA – suplementacja w czasie ciąży – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Ginekolog Tarnowo Podgórne

Ciąża jest okresem życia kobiety, w którym znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na różne związki chemiczne, będące substancjami budulcowymi, energetycznymi oraz aktywnymi biologicznie, regulującymi różne procesy metabolizmu komórkowego. Zapewnienie prawidłowej podaży potrzebnych witamin i mikroelementów, których niedobór może być spodziewany podczas ciąży, pomaga zapewnić optymalne warunki dla rozwoju płodu. Do istotnych składników diety przyszłej mamy należy również kwas DHA (kwas dokozaheksaenowy) – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.  

Kwas DHA jest jednym z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy kwasów omega-3, którego istotny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka udowodniono w licznych badaniach naukowych. Składnik ten warunkuje przede wszystkim prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Z tego powodu jego suplementacja jest szczególnie ważna w II i III trymestrze ciąży, kiedy to ma miejsce intensywny wzrost mózgowia płodu. DHA w mózgu płodu gromadzi się bowiem między 26 a 40. tygodniem ciąży. Ponadto kwas DHA wpływa na późniejszy rozwój umysłowy, funkcje motoryczne i poznawcze oraz zmniejsza ryzyko rozwoju alergii u dziecka. Kwas DHA wpływa również na zmniejszenie ryzyka porodu przedwczesnego, przedłuża czas trwania ciąży i determinuje właściwą masę urodzeniową dziecka. Z kolei u samej matki zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Szczególne znaczenie ma stosowanie suplementacji kwasem DHA w populacjach o niskim spożyciu pokarmów stanowiących główne dietetyczne źródło długołańcuchowych kwasów omega-3 tj. tłustych ryb morskich. U kobiet polskich, we wszystkich województwach, spożycie ryb jest znacznie poniżej zalecanej wartości, wynosząc średnio 15 g (zalecane spożycie to 30 g). W związku z powyższym twarde dowody na skuteczność suplementowania w ciąży kwasem dokozaheksaenowym w zapobieganiu wcześniactwu powinny w szczególny sposób przekonywać do stosowania tej metody prewencji w populacji kobiet polskich – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Szacuje się, że gdyby wszystkie kobiety w ciąży pojedynczej zamieszkujące Stany Zjednoczone otrzymywały przez 6 miesięcy suplementację DHA w dawce 600 mg, pozwoliłoby to na uniknięcie ok 156 tys. porodów przed 34 tygodniem ciąży.

Istnieją dowody na najwyższym poziomie wiarygodności przemawiające za skutecznością DHA w zmniejszaniu ryzyka przedwczesnego zakończenia ciąży, szczególnie przed 34 tygodniem jej trwania. Ze względu na niski poziom spożycia w naszym kraju pokarmów stanowiących naturalne źródło kwasów omega-3, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca u kobiet w ciąży z populacji niskiego ryzyka porodu przedwczesnego rozważenie stosowania przez cały okres ciąży DHA w dawce nie mniejszej niż 600 mg dziennie. Kobiety w ciąży o wysokim ryzyku porodu przedwczesnego powinny przyjmować co najmniej 1000 mg DHA dziennie przez całą ciążę.  Matce karmiącej zaleca się kontynuowanie suplementacji minimum 200 mg DHA dziennie, a w przypadku niskiego spożycia ryb 400-600 mg DHA dziennie – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.   

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.