Zapalenie piersi – jak leczyć i gdzie się zgłosić?

Zapalenie piersi – jak leczyć i gdzie się zgłosić?

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia z uwagi na cenne składniki odżywcze, przeciwciała oraz czynniki wzrostu. Niekiedy jednak zdarza się, że mleko nie odchodzi prawidłowo w czasie karmienia dziecka, w wyniku czego może dojść do zastoju pokarmu. Zapalenie piersi to stan zapalny tkanek piersi związany najczęściej z nieefektywnym opróżnianiem piersi. Najczęściej dochodzi do niego w ciągu pierwszych 6 tygodni po porodzie, kiedy laktacja nie jest jeszcze w pełni uregulowana. W praktyce może jednak się pojawić w dowolnym okresie trwania laktacji. Jakie towarzyszą mu objawy oraz w jaki sposób przebywa leczenie tej choroby?

Zapalenie piersi to stan zapalny przebiegający w gruczole mlecznym, obejmujący jeden lub więcej płatów gruczołu. Występuje średnio u 10 % karmiących kobiet. Objawia się bólem, rozpaleniem, nabrzmieniem obszaru piersi, któremu dodatkowo towarzyszy gorączka (temperatura >38,5°C), dreszcze, bóle głowy oraz bóle mięśniowe. Objawy te bardzo często mylone są z mocnym przeziębieniem lub grypą. Nieleczone zapalenie piersi może prowadzić do zapalenia o podłożu zakaźnym oraz do ropni w obrębie piersi. Zapalenie piersi pojawia się często jako następstwo niedrożności kanalików mlecznych. Istnieje szereg czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tego stanu. 

Do najczęściej występujących przyczyn zapalenia piersi należą:

  • zbyt duże przerwy między karmieniami lub zbyt mało karmień na dobę (poniżej 8)
  • nieodpowiednia technika i pozycja do karmienia
  • noszenie nieodpowiednich, zbyt ciasnych biustonoszy utrudniających przepływ pokarmu
  • nadprodukcja pokarmu
  • stres i przemęczenie
  • spadek odporności
  • popękane brodawki

Niekiedy nieprawidłowa technika karmienia spowodowana jest anomaliami anatomicznymi jamy ustnej noworodka, zaburzeniami funkcji ssania. W przypadku zauważenia jednego z objawów zapalenia piersi koniecznie skorzystaj z konsultacji lekarskiej lekarza ginekologa lub zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej POZ. W trakcie leczenia może być bowiem konieczne stosowanie antybiotykoterapii  – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Na wizytę należy umówić się pod numerem 606-340-593.   

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.